O MNE

 

     S chovom poštových holubov som začal v roku 1999. Už od detstva som pozoroval kŕdeľ holubov ako lietajú okolo nášho domu. Tie patrili dlhoročnému chovateľovi p. V. Božoňovi, ktorý býva o dva domy ďalej. Otec videl môj záujem o chov a zaobstaral mi prvé holuby od svojho bratranca už nebohého p. Petra Voláka. On nechoval holuby závodne, ale iba pre svoje potešenie. Bolo ich asi 8 kusov. Bohužiaľ  tieto holuby u mňa dlho nepobudli, nakoľko som ešte nemal vlastný holubník. Dočasným riešením bol zajačník.  Netrvalo dlho, kým sa doň prehrýzla kuna a bolo po holuboch. Po postavení môjho prvého holubníka, ak sa to tak dá nazvať (bola to len obrátená skriňa 150  x 100 cm, kde sme spravili búdniky a pred tým bola volierka 100 x 100 cm) ma otec zoznámil s p. Martinom Polovkom s ktorým pracoval  v jednej firme. On mi daroval 4 ks poštových holubov a jedného mi doniesol ako dar od p. RNDr. Daniela Dudzika. 

     V roku 2000 to začalo. Začali prvé odchovy mláďať a začal som s otcom stavať nový holubník. Stavali sme ho tri roky. Každý rok jedno oddelenie. Od už menovaného suseda p. Božoňa som  dostal odchovy jeho závodných holubov. V roku 2001 som sa stal členom ZO Poprad-Veľká, kde som doteraz. Po príchode do klubu mi daroval ďalšie holuby p. D. Ludvig. Práve holuby týchto spomínaných chovateľov mi robili radosť, keď prilietavali zo závodov.  Začiatky závodenia boli ťažké. Vzhľadom k málo vedomostiam sa mi veľa holubov stratilo. Samozrejme nedostávali krmivo, na aké sú zvyknuté teraz. Mal som len 17 rokov, chodil do školy a bol som rád, že mi otec zaobstaral jačmeň, pšenicu a sporadicky kukuricu. Keď som v roku 2004 začal pracovať, postavil som sa na vlastné nohy a holubom som sa venoval čoraz intenzívnejšie. Začal som importovať holuby.

- Rok 2005 som doniesol holuby zo Sabinova – p. Jozef Bors (Vereecke x Espt, Boxtel)

- Od roku 2007 – p. Ing. Stanislav Matuška (Schellens, KVD Berg, Espt, Fabry, Wegen)

- Od roku 2007 – Ing. Peter Grék (KVD Berg, A. Klinkhammer)

- Od roku 2008 – Pigeons team Duľa (Janssen Gebr., K. Meulemans, Van Loon, K. Schellens, Pepermans, R. Venus, Emiel Denys)

Práve vynikajúci materiál od týchto chovateľov mi robí čoraz väčšiu radosť.

 

Holubník:

    Ako som už vyššie spomínal základný holubník pozostáva z troch oddelení prirodzenej metódy.  V roku 2007 z dôvodu importu väčšieho počtu chovných holubov som bol nutený postaviť holubník pre chovné holuby.  Chovný holubník pozostáva z 2 oddelení a v nich budníky na 21 párov. Pomohli mi s ním mladí vekom podobní mne chovatelia p. A. Waradzin a L. Garamsegy , za čo by som sa im chcel touto cestou poďakovať. Mám na toto obdobie len tie najlepšie spomienky, keď si predstavím, že sme v decembri a januári zvárali, pílili a šraubovali a von bolo -15 ºC :-). Ale to nebolo všetko. Prečo? Bol závodný holubník, chovný, ale nebolo kde dať toľko mladých. Tak som sa rozhodol postaviť holubník mladých s počtom miest na 100 ks. Bolo to v lete roku 2008. Rok na to som sa stal z nového holubníka majstrom mladých OZ Poprad.

 

    Takže to by bolo v skratke niečo o mne za tú dobu čo sa venujem tomuto krásnemu koníčku. Prajem Vám príjemné chvíle pri prezeraní mojej stránky. V prípade otázok Vám rád odpoviem cez diskusiu, e-mail, alebo u mňa na návšteve chovateľského zariadenia.

 

LETU ZDAR

 

 

 

Vyhľadávanie

© 2010 V. Korenko